Nissan Vuoden Qashqai 2024 - Mallin omistajan käsikirja

7.12.2.2. Vaihtaminen

image
  • A)Kotiasento (keskiasento)

Vaihde vaihdetaan siirtämällä vipu haluttuun asentoon osoitetulla tavalla ja vapauttamalla se sitten. Vaihtaaksesi peruutusvaihteelle sinun tulee ensin painaa painiketta (1).

image:

Paina painiketta (1) vaihteen vaihtamiseksi.

image:

Vaihda painamatta painiketta (1).

Paina P (pysäköinti) -painiketta (2) vaihtaaksesi P-vaihteelle (pysäköinti).

Kun olet käynnistänyt moottorin, paina jarrupoljin pohjaan, siirrä vipu haluttuun asentoon osoitetulla tavalla ja vapauta se. Vaihtaaksesi peruutusvaihteelle sinun tulee ensin painaa painiketta (1).

Varmista, että vaihde on haluamassasi asennossa joko vaihdevivun lähellä sijaitsevasta vaihdevivun merkkivalosta tai auton tietonäytöstä.

image

Vedä sähköinen seisontajarru päälle, jos vaihdevipu on siirretty johonkin asentoon, kun moottori ei ole käynnissä. Jos käsijarrua ei kytketä päälle, auto saattaa liikkua arvaamattomasti tai lähteä vierimään. Se saattaa johtaa vakaviin henkilövammoihin tai aineellisiin vahinkoihin.

image
  • Vaihda asentoon P (Park), R (Reverse) tai D (Drive) / D (Drive Sport) vain, kun ajoneuvo on kokonaan pysähtynyt.

  • Kun vaihdat vaihdevivun asentoa, tarkista, että vipu palautuu keskiasentoon vapauttaessasi kätesi vivulta. Jos vipua pidetään puolivälissä, se saattaa myös vaurioittaa vaihteenvaihtojärjestelmää.

  • Älä käytä vaihdevipua, kun kaasupoljinta painetaan. Se saattaa johtaa yllättävään käynnistykseen, mistä saattaa seurata onnettomuus.

  • Seuraavia toimintoja ei sallita, koska liiallinen voima saattaa vaikuttaa voimansiirtoa ja siten vaurioittaa autoa. Jos näitä toimenpiteitä yritetään suorittaa, kuuluu äänimerkki ja vaihteisto siirtyy N (vapaa) -asentoon.

    • Vaihdevivun siirto R (Reverse) -asentoon eteenpäin ajettaessa

    • Vaihteiston siirtäminen D (Drive) -asentoon peruutettaessa

P (pysäköinti)

image
  • Estääksesi vaihteiston vaurioitumisen, käytä P (Park) -asentoa, kun auto on täysin pysähdyksissä.

  • Älä liu'uta vaihdevipua samalla, kun painat P (Park) -painiketta. Tämä voi vahingoittaa järjestelmää.

Pidä vaihde tässä asennossa auton ollessa pysäköitynä ja kun käynnistät auton. Varmista aina, että auto on kokonaan pysähtynyt, ennen kuin siirrät vaihdevivun P-asentoon (Park) painamalla P (Park)-painiketta. Jarrupolkimen pitää olla turvallisuussyistä painettuna alas, ennen kuin kytketä päälle P (Park) -vaihteen. Käytä tätä vaihdetta yhdessä sähköisen seisontajarrun kanssa. Pysäköitäessä mäkeen paina ensin jarrupoljinta, kytke sähköinen seisontajarru päälle ja vaihda sen jälkeen P-asentoon (pysäköinti). Pysäköintilukkoa ei tule käyttää jarruna pysäköidessä. Ajoneuvon kiinnittämiseksi tulee aina käyttää pysäköintilukon lisäksi sähköistä seisontajarrua.

Ajoneuvon elektroniikan toimintahäiriön sattuessa voimansiirto voi lukkiutua P (Park) -asentoon. Tarkistuta ajoneuvon elektroniikka välittömästi. Suosittelemme, että vierailet NISSAN-jälleenmyyjän tai valtuutetun huoltoliikkeen luona vian korjaamiseksi.

P (Park) -asento kytkeytyy automaattisesti, jos:

  • Sammutat virtalukon

  • Avaat kuljettajan turvavyön ja avaat kuljettajan puoleisen oven, kun ajoneuvo on paikallaan tai ajaa hyvin hitaalla nopeudella ja voimansiirto on D (Drive) -asennossa, R (Reverse) -asennossa tai N-asennossa, ellei vapaavaihde ole kytkettynä.

image

Xtronic-vaihteiston toimintahäiriön välttämiseksi on suositeltavaa sijoittaa vaihde manuaalisesti P (Park) -asentoon yllä olevissa olosuhteissa.

R (peruutus)

image

Estääksesi vaihteiston vaurioitumisen, käytä R (Reverse) -asentoa, kun auto on täysin pysähdyksissä.

Käytä peruuttaessasi R (peruutus) -asentoa. Varmista, että auto on pysähtynyt kokonaan, ennen kuin valitset peruutusasennon (R). Jarrupoljin on painettava alas ja vaihdevivun painiketta painettava siirtääksesi vaihdevipua alkuasennosta R-asentoon (Reverse). Jos auto on R (Reverse) -asennossa, kun sillä yritetään ajaa eteenpäin, äänimerkki soi, vaihdon merkkiääni kuuluu ja auto siirtyy N (vapaa) -asentoon.

N (vapaa)

Ajo- tai peruutusvaihdetta ei ole valittu. Tässä asennossa voidaan käynnistää moottori. Voit vaihtaa auton liikkuessa vapaalle (N) ja käynnistää sammuneen moottorin uudelleen.

Voit valita tämän asennon pitämällä vaihdevipua tässä asennossa 0,5 sekunnin ajan.

D (ajo)

Käytä tätä vaihdetta kaikkeen tavalliseen eteenpäin ajamiseen. Xtronic-vaihteisto vaihtaa vaihdetta automaattisesti. Kaikki eteenpäinajon vaihteet ovat saatavilla. Jos auto on D (ajo) -asennossa, kun sillä yritetään peruuttaa, äänimerkki soi ja auto siirtyy N (vapaa) -asentoon.

Ds (Drive Sport)

Valitse Ds (Drive Spor)t -tila siirtämällä vaihdevipu jälleen D (Drive) -asentoon, kun ajoneuvo on D (Drive) -tilassa. Auton tietonäytön ajoasennon ilmaisimessa näkyy <Ds>.

Kun haluat poistua Ds (Drive Sport) -tavalta, palauta vaihdevipu D-asentoon (Drive).

image
  • Ds (Drive Sport) -tila ei ole vain urheilullista ajoa varten, vaan sitä voidaan käyttää myös esimerkiksi ohitettaessa.

  • Kun ajo-olosuhteet muuttuvat, sammuta Ds (Drive Sport) -tila.

  • D (Drive Sport) -tila vähentää polttoaineen kulutusta.

Pääaihe: