Nissan Vuoden Qashqai 2024 - Mallin omistajan käsikirja
7.21.2. RAB-järjestelmän kytkeminen päälle ja pois päältä

- RAB-järjestelmä pois päältä -varoitusvalo
- Auton tietonäyttö
- Ohjauspyörän hallintapainikkeet (vasen puoli)
RAB-järjestelmä kytketään päälle tai pois päältä seuraavalla tavalla.
Paina

-painiketta, kunnes auton tietonäytössä näkyy [Asetukset], ja paina sitten vierityspyörää. Valitse vierityspyörällä [Kuljettajan avustus]. Paina sitten vierityspyörää.Valitse [Hätäjarru] ja paina vierityspyörää.
Valitse Takaosa] ja kytke järjestelmä päälle tai pois päältä vieritysvalitsimella.
Kun RAB-järjestelmä kytketään pois päältä, RAB-järjestelmä pois päältä -varoitusvalo syttyy vaihteen ollessa peruutusasennossa ”R” (Reverse).
RAB-järjestelmän POIS PÄÄLTÄ -varoitusvalo syttyy myös silloin, kun vaihde on peruutusasennossa R (Peruutus) ja RAB-järjestelmä on PÄÄLLÄ, jos pysäköintianturit on tilapäisesti poistettu käytöstä Pysäköintiapu] asetuksista.

RAB-järjestelmä kytkeytyy automaattisesti päälle, kun moottori käynnistetään uudestaan.


Kun ajoneuvo on R (peruutus) ja Pysäköintiapu] näyttö näkyy ajoneuvon tietonäytössä, RAB-järjestelmä voidaan poistaa tilapäisesti käytöstä painamalla ohjauspyörän <OK>-kytkintä.